Usvojena Beogradska ministarska deklaracija u oblasti veštačke inteligencije

Bez autora
Dec 26 2024

Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da je Beogradska ministarska deklaracija u oblasti veštačke inteligencije zvanično usvojena, uz saglasnost 44 države članice Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju i Evropske unije.

Usvajanje ove deklaracije je pokazatelj da članovi Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju napreduju u sprovođenju integrisanog partnerstva, prihvatajući tehnologije veštačke inteligencije kao katalizatora ekonomskog i društvenog razvoja, uz istovremeno smanjenje rizika i osiguranje da one donose koristi i ljudima i planeti.

Ovim povodom, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović poručila je da je usvajanje Beogradske deklaracije veliki diplomatski uspeh Srbije.

Ona je podsetila na to da je naša zemlja predložila Deklaraciju nakon održanog Samita globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, a važnost ovog dokumenta ogleda se u tome što on insistira na mehanizmima kojima će pravno i etički biti regulasana veštačka inteligencija u budućnosti.

Prema njenim rečima, u ovaj proces uključen je veliki broj zemalja  i samim tim dogovor ima težinu i vrednost.

Ministarka je dodala da je jedan od ciljeva Deklaracije smanjivanje jaza između tehnološki manje i više razvijenih zemalja, kako bismo svi zajedno išli u tehnološku budućnost istom brzinom, a radi postizanja svega toga, Deklaracijom je osigurano aktivnije uključivanje nauke u sve procese.

Samit globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, održan 3. i 4. decembra, okupio je sve ministre država članica, čime je zvanično započeto kopredsedavanje Srbije i Slovačke ovoj međunarodnoj organizaciji.

Samitu je tada prisustvovalo više od 1.500 ljudi iz celog sveta, a Beograd je ugostio 148 delegata iz preko 45 zemalja i međunarodnih organizacija i više od 500 eksperata.

Na Samitu je najavljeno usvajanje Beogradske deklaracije, koja je tada dobila punu podršku zemalja članica.

Kao osnove Beogradske deklaracije izdvajaju se ključni prioriteti za budućnost veštačke inteligencije, uključujući i ponovno potvrđivanje vrednosti i principa očuvanja individualnih sloboda, demokratskih vrednosti, vladavine prava i ljudskih prava kao osnova za razvoj i primenu veštačke inteligencije, kao i unapređenje globalne saradnje kroz podršku integrisanom partnerstvu sa OECD-om radi kreiranja održivog i pouzdanog AI ekosistema.

Takođe, polazne tačke Deklaracije su i priznavanje digitalnih razlika između razvijenih zemalja i zemalja u razvoju sa fokusom na smanjenje ovih razlika i promovisanje jednakih mogućnosti za sve, promocija sigurne i održive veštačke inteligencije, rad na rešavanju globalnih izazova uključujući zapošljavanje, upravljanje podacima, zaštitu privatnosti, održivu poljoprivredu, biotehnologiju i ekološke uticaje.

Ministri država učesnica Samita i međunarodnih organizacija pozvali su vlade, organizacije, akademsku zajednicu, privredu i civilno društvo da podrže ove ciljeve i zajedno rade na razvoju veštačke inteligencije usmerene na ljude, ali uz osnovne etičke postulate.

Deklaracija takođe naglašava značaj javnog deljenja informacija i rezultata rada Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, kako bi sve nacije mogle imati koristi od dostignuća u pomenutoj oblasti.

U Deklaraciji je najavljeno i održavanje ,,AI Action Summit” u Parizu, 10-11. februara 2025. godine, kao i narednog Samita globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, koji će biti održan u Bratislavi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik